Change text size

Zapomniałem hasła, jak można je odzyskać?

Hasła do konta pracowniczego odzyskać nie można.

Jedynym rozwiązaniem jest reset (czyli ponowne wygenerowanie) hasła. Procedura jest prosta, nie wymaga kontaktu z serwisem komputerowym ani RCI, poszczególne kroki są obszernie objaśnione i nie powinna sprawiać większego kłopotu. Trzeba znać nazwę swojego konta pracowniczego (numer legitymacji), pesel i posiadać służbowe (zarejestrowane w systemie kadrowym) konto pocztowe. Warto pamiętać, że bezpieczeństwo procedury resetu hasła, a więc i zabezpieczenie przed dostępem do konta pracowniczego przez osoby niepowołane, oparte jest na bezpieczeństwie służbowego konta pocztowego.

Łączymy się z Portalem pracowniczym (https://pracownik.uwm.edu.pl) i klikamy na przycisk "Nie pamiętam hasła".

 

Aplikacja resetu hasła dostępna jest tylko z sieci lokalnej UWM.

 

 

 

Pojawi się taki ekran:

 

Formularz opatrzony jest obszernym objaśnieniem. Wypełniamy pola, wszystkie są obowiązkowe.

"Nazwa użytkownika" to oczywiście nazwa konta pracowniczego czyli numer legitymacji.

"Adres email" to zgodnie z opisem w pomocy "Aktualny służbowy adres email w domenie uwm.edu.pl lub uczelnia.uwm.edu.pl lub matman.uwm.edu.pl." zgodny z danymi z systemu kadrowego.

"Numer pesel" - dodatkowe zabezpieczenie,  jest również polem obowiazkowym.

"Potwierdź" - jest to CAPTCHA, rodzaj zabezpieczenia, które jest znane jako uwierzytelnianie typu wywołanie – reakcja. CAPTCHA polega na wyświetlaniu prośby o wykonanie prostego testu potwierdzającego, że jesteś człowiekiem, a nie komputerem.

Po wypełnieniu pól i szczęśliwym przejściu przez CAPTCHA-e klikamy na przycisk "Resetuj hasło". Następuje weryfikacja podanych informacji, jesli wystąpiły błędy wyświetlony zostaje odpowiedni komunikat i procedurę należy powtórzyć. Po pomyślnej weryfikacji zobaczymy taki ekran:

 

 Zgodnie z informacją nowe hasło przesłane zostało pocztą elektroniczną na podany adres. Neleży teraz ponownie zalogować się do Portalu pracownika (https://pracownik.uwm.edu.pl) i użyć tego hasła do logowania. Wygenerowane hasło jest jednorazowe więc po zalogowaniu system wymusza jego zmianę:

 

 

Klikając link "zmienić hasło" przechodzimy na stronę zmany hasła:

 

 

Wypełniając pola warto pamiętać o właściwym (a więc równiez łatwym do zapamiętania) wyborze nowego hasła. Więcej na ten temat w artykule #16 Nie mogę zmienić hasła czyli sztuka wyboru dobrego hasła.